Menu Close

Mukava paikallinen sosiaalikeskus Vättern-järven rannalla - tervetuloa Brandstorpiin!

Mikä mukava kotitila Vättern-järven rannalla! Kävimme Brandstorpin kotiseutuyhdistyksessä, joka oli yllättävän mielenkiintoinen ja mukava. Tämä kotiseututalo tarjoaa kivoja taloja ja hyvin hoidettuja museoita sekä kahvilan ja viehättävän "kaupan menneisyydestä".

Twiittaa
Jaa
Jaa
Pin
Jaa
Jaa

Brandstorpin paikallishistoriallinen keskus

Brandstorpin kotiseutuyhdistys on yksi Ruotsin noin 2500 kotiseutuyhdistyksestä, joista monilla on kotiseutukeskus. Aloitimme hiljattain yhteistyön Ruotsin paikallishistoriaseurojen liiton kanssa, mistä olemme hyvin ylpeitä ja iloisia, ja osana tätä olemme nyt tehneet vierailun yhteen näistä yhdistyksistä. Olemme vierailleet Brandstorpin kotitilalla ja tavanneet joitakin yhdistyksen omistautuneita harrastajia.

Brandstorps hembygdsgård

Brandstorps hembygdsgård sijaitsee Vättern-järven länsipuolella, Hjon ja Habon välissä.

Vierailu Brandstorpin kotitilalla

Brandstorps hembygdsgård on avoinna kolmena päivänä viikossa vuoden kuutena vilkkaimpana kesäviikkona. He ottavat vastaan bussimatkoja ja varattuja ryhmiä myös muina vuodenaikoina. Olimme varanneet vierailun, mutta jos satut olemaan ohikulkumatkalla perjantaista sunnuntaihin keskellä kesää - piipahda vain!

Brandstorpin paikallishistoriakeskusta ylläpitää paikallishistoriallinen yhdistys. Taustalla on paljon vapaaehtoistyötä, mutta yhdistys on myös onnistunut hakemaan rahoitusta toimintansa kehittämiseen, ja se näkyy. Talo ja museot ovat erittäin hyvin hoidettuja, siellä on paljon katseltavaa, ja yhdistyksellä on uusia hankkeita suunnitteilla.

Brandstorps hembygdsgård
Stig Larsson ja Katarina Carlsson Brandstorpin kotiseutuyhdistyksestä.

Egyptiläinen puuteltta

Suurin osa alueen rakennuksista on klassiseen ruotsalaiseen tyyliin rakennettuja punaisia mökkejä. Yksi rakennus erottuu edukseen, ja se on egyptiläinen puuteltta. Kahdeksankulmaisen puuteltan pystytti Alvasjö Gårdille vuonna 1872 paroni Hans-Henrik von Essen.

Telttaa käytettiin pääasiassa poikien kesäasuntona, jossa heistä oli tarkoitus "kovettaa miehiä". Teltta esiteltiin myös Pariisin maailmannäyttelyssä vuonna 1878, ja se sai muistolaatan ja kunniamaininnan.

Brandstorpin kotitilan museo

Yksi tilan rakennuksista on merkitty "museoksi". Siellä on paljon paikallisten asukkaiden lahjoittamia esineitä, jotka kertovat, millaista elämä oli menneisyydessä.

Ehkä yksi hienoimmista esineistä on Ingrid von Essenille kuulunut nukkekoti. Itse nukkekoti on kopio perheen talosta osoitteessa Strandvägen 49 Tukholmassa.

Se, mikä erottaa tämän museon monista muista paikallishistoriallisista museoista ja tekee siitä samalla työelämän museon, on se, että museossa on paljon esineitä ja valokuvia, jotka kertovat merenkulusta ja elämästä merellä. Monet täällä aikoinaan asuneet ihmiset työskentelivät Vätternin satamissa tai laivoilla.

Museo ladossa

Kävi ilmi, että talo, jossa oli "museo"-kyltti, ei ollut läheskään ainoa museo tilalla. Voit esimerkiksi vierailla suuressa ladossa, jossa on näyttely maaseudun elämästä eri vuodenaikoina. Täällä voit nähdä vanhoja vaunuja, kelkkoja ja suksia.

WIFI.se
Brandstorps hembygdsgård

Voit myös kurkistaa naisten keittiöön tai nähdä, miten pyykkiä pestiin ennen.

Brandstorps hembygdsgård

Sepänverstas

Toinen pieni museo on vanha sepänverstas, ja jossain vaiheessa seppä tulee tänne näyttämään, miten työtä tehdään.

Smedjan i Brandstorps hembygdsgård

Ulkokäymälä

Emme tiedä, voiko ulkorakennusta kutsua muusaksi, mutta ehkä voi? Joka tapauksessa, tänne on hauska kompastella!

Osta Brandstorpin kotitilalla

Viimeisenä, mutta ei suinkaan vähäisimpänä, meidän on kerrottava teille kaupasta. Anders Levin Andersson, syntynyt vuonna 1886, aloitti liikkeen Fjällbölissä vuonna 1909. Ajan mittaan siitä tuli hyvin varusteltu maatilamyymälä Hästebäckenissä. Kun kauppa aikoinaan suljettiin, se jätettiin ennalleen, ja nyt se on esillä Brandstorpin paikallisessa seurakuntakeskuksessa. Kesäisin ja erilaisten tapahtumien aikana täältä voi myös ostaa karamelleja!

Kahvia ja kakkuja

Brandstorpin kotitilalla on myös kahvila, ja täällä meille tarjottiin kahvia ja kakkua. Oikein hyvää, ja oikein mukavaa!

Brandstorps hembygdsgård

Brandstorpin kirkko

Brandstorpin kirkko ei valitettavasti ollut avoinna, kun olimme täällä, mutta myös sen pitäisi olla vierailun arvoinen, sillä siellä on upeita kattomaalauksia ja hyvin epätavallisia puupalkkeja. Kirkko on avoinna tänä vuonna (2022) 15.5.-31.8., ja äänitetty opas on saatavilla ruotsiksi, englanniksi ja saksaksi.

Juustoa paikallisessa maatilamyymälässä

Ennen kuin lähdimme Brandstorpin kotitilalta, meille kerrottiin Wrångebäcksostenista, joka valmistetaan samalla reseptillä kuin Almnäsissä 1880-luvulla. Suuntasimme lähimpään maatilamyymälään ja ostimme palan. Arvostelumme? Erittäin, erittäin hyvä!

Wrångebäcksosten

Lisää nähtävää ja tehtävää lähiympäristössä

Olimme erittäin tyytyväisiä vierailuumme Brandstorpin kotitilalla. Jos haluat nähdä lisää lähiseudulla, voit käyttää tilaisuutta hyväksenne ja vierailla Hjon kauniissa puukaupungissa. Myöskään kaunis puukirkko Habo kyrka ei ole kaukana. Jos pidät luonnosta ja kalastuksesta, voit myös käydä First Camp Hökensås Tidaholmissa. Lisäksi voimme suositella vierailuja kohteisiin Karlsborgin linnoitus ja Forsvikin mylly, jotka tarjoavat mielenkiintoisia nähtävyyksiä.

Habo kyrka
Habo puukirkko

Lisää tutustumiskohteita kulttuuriperintökeskuksissa

Oletko käynyt Brandstorpin paikallishistoriakeskuksessa tai kenties jossain muussa paikallishistoriakeskuksessa? Oletko kenties jopa jonkin paikallishistoriallisen yhdistyksen jäsen? Kerro meille!

Ruotsissa on myös monia muita kotitiloja. Löydät sellaisen läheltäsi tai lomakohteestasi katsomalla osoitteesta Ruotsin kuntien ja alueiden liitto.

Tietoja Brandstorp Homesteadista

  • Osoite: Brandstorpin kirkonkylä
  • Kunta: Habon kunta
  • Maakunta: Jönköpingin lääni
  • Maisema: Västergötland
  • Lue lisää: Lisätietoja on osoitteessa maatilan verkkosivusto

Palvelut ja käytännön tietoa

  • Aukioloajat: Hembygdsgården on avoinna yleisölle perjantaista sunnuntaihin kuuden viikon ajan kesällä. Muina aikoina voit tiedustella ja varata vierailuja ryhmille.
  • Kahvila: Kahvila on avoinna, kun paikallinen sosiaalikeskus on avoinna.
  • Museot: Kotitilalla on useita museorakennuksia. Museoissa vierailu on maksutonta, kun ne ovat avoinna.
  • Toimintaa ja tapahtumia: Brandstorpin kotitilalla järjestetään useita erilaisia tapahtumia, kuten kotitilapäivä, juhannusaatto, veteraaniajoneuvopäivät ja joulumarkkinat.
  • Kentät/leiriytyminen: Sjöbackan leirintäalue, joka sijaitsee Vättern-järven rannalla Rödånissa, on lähellä ja tarjoaa kauniit näkymät.

Tilaa uutiskirjeemme