Menu Close

Vikingabyn Storholmen - ulkoilmamuseo Roslagenissa.

Vikingabyn Storholmen on ulkoilmamuseo, joka sijaitsee kauniilla paikalla Erken-järven rannalla Roslagenissa. Kesäisin muutaman viikon ajan kylässä asuu viikinkiseura, ja tiettyinä aikoina lapsiperheet ja muut ovat tervetulleita kuulemaan lisää viikinkiajasta ja jännittävästä historiastamme.

Twiittaa
Jaa
Jaa
Pin
Jaa
Jaa

Viikinkikylä Storholmen

Vikingabyn Storholmen perustettiin vuonna 1996, ja se on arkeologinen ulkoilmamuseo. Esittelemällä viikinkiaikaisia ympäristöjä ja nykyaikaisia käsitöitä museo pyrkii herättämään historian eloon yleisölle, erityisesti lapsiperheille.

Avomuseo on avoinna muutaman viikon ajan kesäisin, jolloin niemellä sijaitsevissa rakennuksissa on toimintaa kaikenikäisille. Muina vuodenaikoina on kouluohjelmia ja erityistoimintaa, jotka voidaan varata etukäteen.

Vikingabyn Storholmen

Storholmenin viikinkikylä sijaitsee Erken-järven itäpuolella, noin kilometri Norrtäljestä pohjoiseen Roslagenissa.

Vierailumme Storholmenin viikinkikylään

Tulimme viikinkikylä Storholmeniin enemmän tai vähemmän sattumalta. Olimme viettäneet juhannusta Väddön merikylpylät ja leirintäalueet, ja paluumatkalla Tukholmaan leiriydyimme yhden yön Svanbergan uimarannalla, Erken-järven rannalla. Olimme nähneet, että lähistöllä oli luonnonsuojelualue ja kävelimme polulle ... ja silloin ilmestyi viikinkikylä!

Vikingabyn Storholmen

Avomuseo ei ollut vielä avattu kauden ajaksi, mutta meidät toivotettiin silti tervetulleiksi katsomaan. Kun saavuimme sisäänkäynnille, meitä tervehti nuori nainen, joka oli pukeutunut viikinkien vaatteisiin ja piti sylissään pientä lasta. Hän päästi meidät sisään ja kertoi meille iloisesti ja innostuneesti organisaatiosta, ennen kuin toivotti meidät tervetulleiksi katselemaan paikkoja omatoimisesti. Tämä oli yllättävän hauska ja mielenkiintoinen vierailu!

Peter vid Vikingabyn Storholmen

Säätiö, yhdistys ja vapaaehtoiset

Storholmenin viikinkikylää ylläpitää Storholmenin säätiö. Monista toiminnoista vastaa voittoa tavoittelematon järjestö Storholmenin viikinkiyhdistys. Joka kesä yhdistyksen jäsenet asuttavat kylän ja herättävät sen eloon.

Yhdistyksen jäsenet muuttavat muutamaksi viikoksi kylään elämään viikinkielämää. Muutaman tunnin ajan päivässä he toivottavat matkailijat tervetulleiksi, ja näinä tunteina he esittelevät käsitöitä, kertovat tarinoita viikinkiajasta, pitävät riimukoulua ja järjestävät muuta toimintaa. Kylässä asuu ainakin "tavallisina" vuosina myös vapaaehtoisia muista maista.

Viikinkiajan ympäristö

Viikinkikylä Storholmen tarjoaa ennen kaikkea viikinkiaikaista ympäristöä. Siellä on kuusi taloa, jotka on rakennettu eri viikinkiaikaisilla rakennustekniikoilla. Näihin kuuluu 24 metriä pitkä, vuonna 2019 valmistunut peltikattoinen halli. Siellä on myös sepänverstas, keittokatos, jossa on grillipaikka, yrttitarhoja, riimukiviä ja kaksi viikinkiaikaista venerakennelmaa.

Oppiminen viikinkiajasta

Yksi Storholmen-säätiön takana olevista henkilöistä opasti meitä spontaanisti. Hän kertoi meille haasteista, joita viikinkikylän rakentaminen ja kehittäminen aiheuttaa rajallisilla taloudellisilla resursseilla, mutta myös organisaation innostuksesta ja sitoutumisesta.

Viking vid Vikingabyn Storholmen

Opimme myös muutamia asioita viikinkiajasta ja riimuista, säilyneestä kirjeenvaihdosta tältä ajalta historiassamme, siitä, miten rekrytoidaan töihin muissa maissa ja sellaisista asioista kuin asema ja hautausmaat. Mielenkiintoista!

WIFI.se

Asuivatko viikingit todella täällä? No, ehkä ei täsmälleen saarella, mutta ympäröivällä alueella asui varmasti viikingejä, kuten tiedämme, koska alueella on runsaasti muinaishautoja.

Nähtävää ja koettavaa Vikingabynissä

Viikinkikylässä voit ennen kaikkea kokea viikinkiaikaisen ympäristön, mutta kun ulkoilmamuseo avataan tänä kesänä, siellä järjestetään myös monia erilaisia aktiviteetteja. Siellä on "asemia", joissa voit kokeilla erilaisia käsitöitä, kuten villakäsityötä tai leivän leipomista avotulella. Tarjolla on myös toimintaa, kuten riimukoulu, kysymyksiä viikinkiajasta ja tarinankerrontaa.

Vierailu viikinkikylässä

Storholmenin viikinkikylä on avoinna kolmen viikon ajan tänä kesänä (2020) 21. heinäkuuta alkaen. Lisäksi järjestetään kaksi viikinkipäivää 28. kesäkuuta ja 30. elokuuta. Lisäksi järjestetään erityisiä aktiviteetteja, ja voit myös varata aktiviteetteja ryhmille. COVID-19-tapahtuman vuoksi ulkoilmamuseo joutuu tänä vuonna rajoittamaan kävijämäärää, joten vierailu kannattaa varata etukäteen.

Palvelu viikinkikylässä

Viikinkien elämää elettäessä eletään suhteellisen yksinkertaisesti, mutta ainakin makkaraa pitäisi olla ostettavissa (jonka voi joutua grillaamaan itse). Viikinkikylän lähellä on myös pizzeria.

Handla korv i vikingabyn Storholmen

Nähtävää ja koettavaa Vikingabyn Storholmenin ympäristössä

Storholmenin viikinkikylä sijaitsee kauniilla paikalla Erken-järven rannalla, ja vain lyhyen matkan päässä ulkoilmamuseosta on Svanbergan uimaranta ja kaunis... Norr Malman luonnonsuojelualue. Luonnonsuojelualue ei ole kovin suuri, mutta siellä on upeita tammia ja varhaiselta rautakaudelta peräisin olevia hautapaikkoja. Alueella ja sen ympäristössä on myös paljon muuta jännittävää nähtävää ja koettavaa. Norrtälje, kuten Pythagoraan teollisuusmuseo sekä erilaiset luonnonsuojelualueet ja saaret. Koe Grisslehamn, josta olemme kirjoittaneet 7 loistavaa vinkkiä. joita sinun ei pitäisi jättää väliin.

Norr Malma naturreservat

Oletko käynyt Vikingabyn Storholmenissa? Kerro meille! Tai ehkä sinulla on lisää vinkkejä vastaavista nähtävyyksistä tai aktiviteeteista?

Göra i Uppland
Kaikki parhaat vinkkimme lomalle Upplandissa

Tietoa viikinkikylästä Storholmenista

 • Osoite: Varjagvägen 1, Svanberga
 • Sijainti: Storholmenin viikinkikylä sijaitsee Svanbergassa, Erken-järven rannalla, noin kilometrin päässä Norrtäljestä.
 • Lisätietoja: Lisätietoja on osoitteessa Avomuseon verkkosivusto.

Aukioloajat

Alla olevat aukioloajat koskevat vuotta 2020. Huomaathan, että ennakko-ostoksia suositellaan. Kesällä 2020 alueella on rajoitettu määrä ihmisiä covid-19:n vuoksi. Liput voi varata Visit Roslagenin kautta.

 • Yleiset aukioloajat: Viikko 30-32, eli 21. heinäkuuta - 8. elokuuta, tiistaista lauantaihin klo 12:00-16:00 (2020).
 • Lasten viikinkipäivät: Sunnuntai 28. kesäkuuta klo 12:00-15:00 ja sunnuntai 30. elokuuta klo 12:00-15:00 (2020).

Hinnat

 • Pääsymaksu aikuisille: 100 (2020)
 • Sisäänpääsymaksu senioreille: 90 kruunua (2020)
 • 3-15-vuotiaat lapset: 90 kruunua (2020)
 • Lapset 0-2 vuotta: Vapaa pääsy
 • Lasten viikinkipäivät: 60 euroa aikuisilta ja 80 euroa lapsilta (2020).
 • Ryhmäkierrokset ja erityistoiminta: Katso ulkoilmamuseon verkkosivut.

Palvelut ja käytännön tietoa

 • Vessat: Outhouse, jossa on pääsy veteen ja sähkövalaistus. Esteetön vesikäymälä (RWC) on rakenteilla.
 • Ruokapalvelu: Siellä on yksinkertainen ravintola, josta voi ostaa makkaraa grillattavaksi. Kävelymatkan päässä, alueen ulkopuolella, on myös pizzeria.
 • Kauppa: Kuvernementin myynti
 • Pysäköinti: Voit pysäköidä tien varrella olevalle pellolle. Myös Svanbergan uimarannalla on parkkipaikkoja.

Toiminta

 • Kokeile käsitöitä: Sepäntyötä, villakäsityötä, leivän leipomista nuotiolla, riimukirjoitusta, savella tekemistä ja paljon muuta.
 • Tutustu viikinkiaikaan: Riimukoulu, kysymys- ja vastaustunti viikinkiajasta ja tarinankerronta.
 • Soittaminen ja laulaminen: Taistelupelejä, laulua ja musiikkia.
 • Ryhmämatkat: Ryhmät voivat varata 1,5 tunnin opastetun kierroksen. Lisäksi voit varata kävelyn viikinkihautojen keskellä ja viikinkiaikaisia taistelupelejä.
 • Kouluohjelmat: Koululaisille järjestetään kouluohjelmia.
 • Erikoisaktiviteetit, jotka varataan erikseen: Viikinkiveneajelu, sauna- ja makailupäivä, viikinkileikkipäivä, muinaiskylpylä ja viikinki-ilta laivaretkellä.
 • Varaa omat tapahtumasi: Voit myös varata Viking Village Storholmenin omia tapahtumiasi varten.

Pääsy Storholmenin viikinkikylään

 • Auto: Aja Tukholmasta Norrtäljeä kohti ja sitten pohjoiseen tietä 76. Noin kilometrin päässä Norrtäljen jälkeen näet kyltin "Vikingaby". Täältä käännytään vasemmalle kohti järveä ja pysäköidään pellolle.
 • Bussi: Norrtäljestä voit ottaa bussin 636, 637 tai 641 pysäkille Svanberga affär. Bussimatka kestää noin 10 minuuttia.
Kaikki parhaat vinkkimme Ruotsista! Klikkaa kuvaa

Tilaa uutiskirjeemme