Menu Close

Kvarngården Knivstassa - kotitila, jossa on mukava pysäköintipaikka

Knivstan Kvarngården on Knivsta Hembygdsgillen ylläpitämä paikallinen kulttuuriperintökeskus ja asuntovaunualue. Täällä järjestetään yleensä muun muassa erittäin suosittu juhannusjuhla. Myös matkailuautot ja -vaunut ovat tervetulleita tilan kauniille ja viihtyisälle paikalle.

Twiittaa
Jaa
Jaa
Pin
Jaa
Jaa

Kvarngården Knivstassa

Kvarngården Knivstassa on ihastuttava paikallinen sosiaalikeskus entisen vesimyllyn tiloissa. Itse myllyä ei enää ole, mutta sen sijaan tänne on siirretty useita muita viehättäviä vanhoja rakennuksia naapurustosta.

Kvarngården i Knivsta

Täällä on tänään myös pysäköintialue, jonne sekä matkailuautot että asuntovaunut ovat tervetulleita.

Kvarngården i Knivsta ställplats

Kvarngården sijaitsee Knivstassa, Uppsalan eteläpuolella.

Kvarngården Knivstassa - kotitila, jossa on hyvin säilyneitä taloja.

Hyvin säilyneet vanhat puutalot loistavat kauniisti punaisina syksyn auringossa, kun käymme täällä. Tapaamme Knivsta Hembygdsgillen puheenjohtajan Kjell Erikssonin, joka näyttää meille iloisesti paikkoja.

Kvarngården i Knivsta Kjell Eriksson
Kjell Eriksson Knivsta Hembygdsgillestä.

Alun perin Kjellin isä oli mukana yhdistyksessä, ja kun Kjell kertoo meille siitä, ymmärrämme, että hän ei oikeastaan ollut suunnitellut ottavansa päävastuuta yhdistyksestä itse. "Mutta se on lähellä sydäntäni", hän sanoo, ja se käy selväksi myös silloin, kun hän esittelee meille aluetta.

Knivsta Hembygdsgillen tarkoituksena on suojella ja säilyttää paikallista ympäristöä ja kulttuuriperintöä ja siirtää sitä uusille Knivstan asukkaille ja tuleville sukupolville.

Ruotsin paikallisen kulttuuriperintöyhdistyksen verkkosivuilta voit lukea, että Knivsta Hembygdsgillen tarkoituksena on "suojella ja hoitaa paikallista ympäristöä ja kulttuuriperintöä ja siirtää se uusille Knivstan asukkaille ja tuleville sukupolville".

Kysyimme Kjelliltä organisaation uudelleen kasvamisesta, ja hän kertoi, että se on haaste, aivan kuten monissa muissakin vastaavissa organisaatioissa. Hän uskoo, että monet nuoret haluavat tilan säilyvän, mutta on vaikeampaa löytää nuorempia ihmisiä, jotka ovat valmiita käyttämään aikaa ja sitoutumaan.

Kvarngården i Knivsta

Toistaiseksi tämä ei kuitenkaan näytä olevan välitön huolenaihe. Knivsta Hembygdsgille on elävä yhdistys, joka järjestää vuosittain hyvin vierailtuja tapahtumia. Eniten ihmisiä houkuttelee suuri juhannusjuhla, jolloin noin 2000 ihmistä osallistuu juhannustangon ympärillä tanssimiseen, viulumusiikkiin, tombolaan, jäätelöbaariin ja viisiotteluun.

Lähes yhtä suosittu on "Kvarngårdens Dag", joka järjestetään yleensä loppukesästä ja jossa järjestetään poniratsastusta, vanhojen traktoreiden ajelua ja kaikenlaista muuta toimintaa. Vuoden aikana järjestetään myös useita muita tapahtumia, kuten takapihahuutokauppa. Ymmärrämme Kjelliltä, että yhdistyksen jäsenet ovat usein hyvin kiireisiä, kun kaikki on suunniteltava ja valmisteltava.

Kierros Kvarngårdenin hienoissa vanhoissa taloissa Kvarngårdenissa

Kjell vie meidät kierrokselle Kvarngårdenin hienoihin vanhoihin taloihin, ja aloitamme hienosta asuinrakennuksesta.

WIFI.se
Kvarngården i Knivsta

Talon sisällä lattialaudat ovat leveät, ja siellä on paljon viehättäviä vanhoja huonekaluja ja esineitä. "Tiedätkö, mikä tämä on?", Kjell kysyy ja osoittaa pyöreää kattilaa muistuttavaa, kampiakselilla varustettua esinettä (pieni kuva oikealla alla). Emme tiedä. "Erotin", Kjell sanoo ja selittää, että laitetta käytettiin aikoinaan erottamaan kerma maidosta.

Nykyään taloa voi vuokrata erilaisiin yksityistilaisuuksiin. Puhuessamme kaksi nuorta miestä koputtaa oveen. He ovat vuokranneet talon illan Halloween-juhlia varten ja haluavat tutustua taloon. Kjell antaa käytännön tietoja ja pyytää poikia pitämään talosta huolta, minkä he lupaavat tehdä.

Kvarngården i Knivsta - utsikt genom fönster

Jatkamme kierrosta söpöön pieneen sepäntehtaaseen.

Kvarngården i Knivsta - smedjan

Tänne astuminen on vähän kuin matkustaisi ajassa taaksepäin. Vielä elävämmäksi se muuttuu, kun oikea seppä on paikalla ja näyttää, miten työ tehdään, kuten on joissakin tapauksissa tapahtunut.

Sepän vieressä on toinen pieni mökki, johon voimme kurkistaa sisälle. Tätä taloa ei käytetä paljon, mutta täällä on joitakin viehättäviä asioita. Pidämme erityisesti supersöpöistä virkatuista kakuista!

Kvarngårdenin asuntoautoparkki

Kvarngårdenia on käytetty muutaman vuoden ajan matkailuautojen ja -vaunujen pysäköintipaikkana. Idean keksi Kjell, joka ajaa itse matkailuautoa. Aluksi muut yhdistyksen jäsenet suhtautuivat uuteen ehdotukseen hieman epäröiden, mutta nyt kun he näkevät, miten hyvin se toimii - ja että tulot auttavat yhdistystä rahoittamaan rakennusten ylläpitoa - kaikki ovat hyvin tyytyväisiä liikkuviin vieraisiin.

Kvarngården i Knivsta ställplats

Tämä on erittäin mukava paikka pysäköidä. Seisot suurella nurmikolla, jonne voit pysäköidä haluamallasi tavalla. Täältä on ihana näkymä ympäröiville vihreille luontoalueille, ja paikka sopii niille, jotka haluavat kävellä luonnossa tai ulkoiluttaa koiraansa.

Sähköä on noin 20 matkailuautolle tai -vaunulle, ja suurelle nurmikentälle mahtuu vielä enemmän ajoneuvoja. Alueella on myös raikkaat ja puhtaat käymälät (myös esteetön käymälä), suihkut, ulkouima-allas, raikasta vettä ja käymälän tyhjennys. Toisin sanoen mitään ei puutu.

Jos olet lähistöllä matkailuauton tai -vaunun kanssa, suosittelemme lämpimästi yöpymistä täällä! Asuntovaunualue on avoinna noin joka vuosi pääsiäisestä lokakuun loppuun. Voit aina tarkistaa sovelluksen "Ställplatser", jossa Kjell yleensä päivittää ajankohtaiset tiedot.

Lisää nähtävää ja tehtävää lähiympäristössä

Aivan Kvarngårdenin vieressä on viehättävä pieni linna. Norjan linna. Knivstassa on myös Alsiken maatila ja luomulihaa ja Bodaholm golf. Lisäksi lähellä on muun muassa seuraavat kohteet. Sigtuna ja sakko Wenngarnin linna.

Göra i Uppland
Kaikki parhaat vinkkimme lomalle Upplandissa

Enemmän kenttäkeskuksia ja kenttiä

Tiesitkö, että on muitakin paikallisia sosiaalikeskuksia, joissa on pysäköintipaikkoja matkailuautoille? Täältä löydät kaikki ruotsalaiset perinnekeskukset, jotka tarjoavat pysäköintipaikkoja: www.hembygd.se/stallplatser

Tietoa kVarngårdenista ja Knivsta hembygdsgillestä.

  • Osoite: Kvarngården, 741 90 Knivsta, Ruotsi
  • GPS-koordinaatit: 59.707, 17.804
  • Kunta: Knivstan kunta
  • Maakunta: Uppsalan lääni
  • Maisema: Uppland
  • Lue lisää: Lisätietoja on osoitteessa Ruotsin kuntien ja alueiden liitto.

Kiinteistöt sivusto Kvarngården hembygdsgård

  • For: Asuntovaunut ja asuntovaunut
  • Palvelu: Käymälät (mukaan lukien esteetön käymälä), suihku, sähkö, raikas vesi, ulkouima-allas ja käymälän tyhjennys.
  • Aukioloajat: Pääsiäisen tienoilta lokakuun loppuun. Tarkat avaamis- ja sulkemispäivät voivat vaihdella vuosittain. Löydät ajantasaiset tiedot "Kiinteistöt"-sovelluksesta.
  • Hinta: 200 kruunua päivässä ilman sähköä ja 250 kruunua päivässä sähkön kanssa (2022).
Kaikki parhaat vinkkimme Ruotsista! Klikkaa kuvaa

Tilaa uutiskirjeemme